Warning: Declaration of antispam_for_all_fields::addPluginSubMenu() should be compatible with mijnpress_plugin_framework::addPluginSubMenu($title, $function, $file, $capability = 10, $where = 'plugins.ph...') in /nfsmnt/hosting2_2/b/8/b841bd0d-1a6e-45bb-b8cb-202bd9b6611e/inkedandhitched.com/web/wp-content/plugins/antispam-for-all-fields/antispam-for-all-fields.php on line 164

Warning: Declaration of antispam_for_all_fields::addPluginContent($links, $file) should be compatible with mijnpress_plugin_framework::addPluginContent($filename, $links, $file, $config_url = NULL) in /nfsmnt/hosting2_2/b/8/b841bd0d-1a6e-45bb-b8cb-202bd9b6611e/inkedandhitched.com/web/wp-content/plugins/antispam-for-all-fields/antispam-for-all-fields.php on line 164
Lost in Translation | Inked and Hitched
• WEDDING, FAMILY AND LIFESTYLE BLOG FOR THE TATTOOED COMMUNITY •
BRIDAL
Lost in Translation
August 11, 2014
0
, , ,
B37A0184-682x1024

As far cultural diversity goes, it is always refreshing to meet someone who has travelled across continents to settle down, adapting to a different lifestyle while still retaining a semblance of their heritage. We spoke to Jasmine about working in Slovakia, being inked as Janka shot her in AZ Wedding Dresses.

B37A0184

Hi Jasmine! So tell us, where are you from? Hey guys, well I’m 28 yrs old. I was born and raised in Kuala Lumpur and currently residing in Bratislava, Slovakia.

That’s quite a jump. Why Slovakia? I moved to Slovakia because I wanted to try something new, start a new life and found out that this place is awesome! I’m an English Teacher and well l, lets just say I got really lucky. I applied, was called up for an interview which took place on Skype, and next thing I know, I got the job even though I didn’t speak a word of Slovak!


B37A0445

That’s crazy! Do you get stereotyped because of your tattoos, and has it affected work? Well yeah, some people still do stereotype, especially older generations or lets just say narrow-minded people. My tattoos don’t really affect my job. My boss is a hell of an awesome woman and she accepts the way I am. As with the parents of the kids I teach too. They do ask a lot about my tattoos but what’s more important to me is that they know I do my job professionally and we respect each other.

How different do you think it would be if you had the same job back home? Well I have not tried working in Malaysia nor other parts of asia with the amount of tatts I have right now, but I guess, it should be a little bit harder. Perhaps if you ar willing to cover your ink up while at work, it shouldn’t be a problem. But then, why conform to society, right?

B37A0861
B37A0870

Exactly. Do you think cultural differences cause people to react differently back home? I was back home for a while last year, I guess the younger generation looks at you and thinks you’re cool and the older generation started at you like you are evil and makes you look like a freak. I guess some are indifferent and some are open, but stereotyping does exist, no matter where you are in the world.

How do you handle negative reactions from others, when it comes to your ink? I just don’t give a single fuck about it?

That’s what we like to hear. 

V rámci kultúrnej odlišnosti je vždy celkom príjemné stretnúť niekoho, kto sa presťahoval cez polku sveta a usadil sa, prispôsobil sa úplne inému životnému štýlu, ale tiež si ponechal kus tradície, v ktorej vyrastal. Rozprávali sme sa s Jasmine o práci na Slovensku, o jej tetovaniach, zatiaľ čo Janka ju fotila v svadobných šatách od AZ Wedding Dresses.

B37A0184

Ahoj Jasmine! Takže skadiaľ si?

Čaute všetci, takže mám 28 rokov a narodila som sa v Kuala Lumpur v Malajzii, kde som aj vyrastala. Momentálne žijem v Bratislave na Slovensku.

To je celkom posun. Prečo Slovensko?

Presťahovala som sa sem, pretože som chcela vyskúšať niečo nové, začať nový život a zistila som, že toto miesto je celkom skvelé! Pracujem ako lektorka angličtiny a dá sa povedať, že som to celkom vymákla. Uchádzala som sa o toto miesto, zavolali ma na pohovor, ktorý vlastne prebiehal cez Skype a zrazu som dostala prácu, i keď po slovensky neviem ani slovo!


B37A0445

Do akej miery si myslíš, že by to bolo iné, ak by si mala tú istú prácu doma?

Ešte som neskúšala pracovať v Malajzii alebo v iných častiach Ázie s toľkými tetovaniami, koľko ich mám teraz, ale myslím si, že by to bolo ťažšie. Je možné, že keď je človek ochotný tetovania zakryť v práci oblečením, nemal by to byť problém. Ale na druhej strane, prečo sa podriaďovať spoločnosti, nie?

B37A0861
B37A0870

Presne. Myslíš si, že kultúrne rozdiely prispievajú k tomu, ako ľudia reagujú v tvojej rodnej krajine?

Strávila som doma nejaký čas minulý rok. Myslím, že mladšia generácia sa na teba pozrie a myslí si, že si cool, ale ľudia zo staršej generácie zazerajú, ako by si bol diabol sám a dávajú človeku pocítiť, ako keby bol z inej planéty. Niektorým je to jedno a niektorí sú celkom otvorení, ale stereotypovanie existujte, a nezáleží na tom, kde vo svete si.

Ako sa staviaš k negatívnych reakciám od iných čo sa týka tvojich tetovaní?

Je mi to ale úplne jedno.

Tak to radi počujeme.

About author

newbrideorder

The New Bride Order

Picking a look for your big day is like picking a ...

Read more
B37A2664

Dressed like a Bride

I had a little chat with our inked model, Vega as...

Read more
ada_brano_181

All Aboard!

We talk to Adriana about being inked & hitched...

Read more

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/b/8/b841bd0d-1a6e-45bb-b8cb-202bd9b6611e/inkedandhitched.com/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *